Redfox Homeschool

Вигорання у підлітків: що це і як з цим впоратися?

11 Тра 2021
«Згоріти» можуть не тільки дорослі на роботі, а й діти на навчанні. Ми розповімо, як допомогти школяреві відновити сили.
image

Що таке емоційне вигорання

Вигорання - це стан емоційного і розумового виснаження, викликане тривалим стресом. Таке трапляється, коли людина так інтенсивно працює, що мозок не справляється з навантаженням, і наростає тривога. І коли тривожність досягає піку, запускається захисний механізм, який вимикає працездатність. Увага розсіюється, погіршується пам'ять, знижується здатність до сприйняття інформації. А оскільки ресурси закінчуються, фізичне здоров'я теж опиняється під загрозою. На тлі емоційного вигорання можуть виникнути проблеми зі здоров'ям.

Американські психологи К. Маслач (K. Maslach) і С. Джексон (S. Jackson) виділяють чотири стадії емоційного вигорання:

 • Психічне виснаження (постійне відчуття втоми).
 • Сумніви в своїх силах і сором за виявлену слабкість.
 • Грубість і цинізм, як спроба захиститися від стресу.
 • Відчуття безпорадності перед обличчям нерозв'язної проблеми.

Ознаки емоційного вигорання у підлітків

Підліткам властиво скаржитися на високе навантаження в школі. Але не завжди в них говорить лінь. При виникненні деяких симптомів ситуація дійсно може бути серйозною і вимагати участі дорослих:

 1. Якщо школяр скаржиться на втому навіть у вихідні і прокидається вже «розбитим», це може бути ознакою психічного виснаження.
 2. Безсоння або переривчастий сон - ознаки стресу, які не можна залишати без уваги.
 3. Різке зниження навчальних здібностей може свідчити про те, що знання більше «не лізуть» в голову. Підлітку стає складно концентруватися на читанні підручника, відповідати на заняттях і навіть просто підтримувати діалог - він ніби весь час витає в хмарах.
 4. Вигоряння супроводжують нервозність і дратівливість, раптові спалахи гніву, а також часті зміни пригнобленого і гіперактивного станів.
 5. Частим симптомом емоційного вигорання у підлітків виявляється самобичування: «ненавиджу себе», «я тупиця», «у мене ніколи нічого не вийде».
 6. Не рідше виснажені школярі схильні жаліти себе: «всім від мене щось потрібно», «все до мене несправедливі».
 7. Апатія - постійний супутник вигоряння. Будь-яка активна діяльність починає здаватися підлітку безглуздою: «мені все набридло», «я нічого не хочу», «це все марно».
 8. Вигорання часто супроводжується неприємними відчуттями в м'язах, частими головними болями, проблемами з травленням, хворобами шкіри, нігтів і випаданням волосся.

Причини емоційного вигорання

Стрес, що призводить до вигоряння, як правило, обумовлений цілим комплексом чинників:

 • Високим навантаженням. Коли до і без того щільному розкладом в старших класах додається підготовка до іспитів, школярі майже весь час витрачають на навчання. Величезні обсяги нової інформації при нестачі відпочинку викликають психологічний перевантаження.
 • Емоційним тиском. «З такими знаннями ти нічого не здаси!», «Я чекаю від тебе тільки п'ятірку» - часом дорослі змушують підлітка пред'являти до себе нереалістичні вимоги, а перфекціонізм породжує страх і нервозність. У підсумку замість того, щоб посилено займатися, підліток втрачає інтерес до навчання.
 • Відчуттям неосяжність. Якщо завдань занадто багато, і школяр не розуміє, за що братися і як все встигнути, - він може почати прокрастініровать. Зовні це виглядає як лінь, але насправді тривога не дає йому взятися за справу.

Як боротися з емоційним вигоранням у підлітків

Найкраще, що можна зробити з емоційним вигоранням, - попередити його на ранніх стадіях. Але якщо вже пізно, то для відновлення знадобиться час і комплексні заходи.

1. Зменшення навантаження

Навчання важлива, але здоров'я важливіше. Перш за все необхідно відновити нормальний режим, в якому буде достатньо часу на відпочинок.

2. Здоровий відпочинок

Звісно в соцмережах і запійний перегляд серіалів чи допоможуть психіці відновитися. Важливо, щоб дозвілля приносив задоволення і при цьому дозволяв розвантажити голову. Зустрічі з друзями, творчість і улюблені хобі - ось що відмінно відновлює душевні сили.

3. Турбота про здоров'я

Вигорання шкодить тілу не менше, аніж психіці. Для відновлення нормального самопочуття дуже важливо, щоб підліток правильно харчувався, регулярно бував на свіжому повітрі і досить багато спав.

4. Допомога психолога

Вигорання - серйозна проблема, і щоб допомогти підлітку впорається з нею, корисно звернутися до фахівця.

5. Підтримка

Любов і підтримка значущих дорослих допоможуть підлітку швидше вийти з важкого емоційного стану. Для цього потрібно показати йому, що ви на його боці: похвалити його за старання, обговорити тривоги і запропонувати допомогу. Важливо, щоб підліток розумів, що його приймають і цінують незалежно від навчальних досягнень.

6. Зміна обстановки

Відновити сили і на якийсь час забути про навчальні тривоги допоможуть невеликі подорожі. Це не повинно бути пригода, повне емоцій. Важливіше, щоб поїздка дозволила підлітку відпочити і відволіктися від тривожних думок.

Якщо навчання в школі доводить підлітка до нервового виснаження, можливо, варто змінити форму навчання. У Дистанційній школі "RedFox Homeschool" учні отримують на 50% менше навантаження без втрати якості знань. Щоб переконатися в цьому, скористайтеся пробними уроками.