Redfox Homeschool

Шкільна тривожність дітей

29 Тра 2021
Відчуття внутрішньої напруги у невизначеній ситуації відоме всім. Цей стан називають тривогою і вважають нормальним за певних умов. Проте постійна тривога — тривожність — індивідуальна особливість. Якщо вона виникає у ситуаціях взаємодії з освітнім середовищем — маємо справу зі шкільною тривожністю.
image

  Тривожність – це схильність переживати емоційне хвилювання, тривогу, котрі виникають у ситуаціях невизначеної загрози якійсь очікуваній події і виявляється у прогнозуванні несприятливого її завершення. 

  Тривожна дитина живе у стані постійного безпричинного страху, напруження від думки: «Аби чогось не сталося». 

  Це негативно позначається на характері дитини. Вона стає невпевнена у собі,  її самооцінка занижена, є внутрішній конфлікт між тим, до чого вона прагне і тим, що насправді може.

  Шкільна тривожність – це м’яка форма прояву емоційного неблагополуччя.

  Шкільна тривожність має 8 компонентів. 

  Зупинимося детальніше на кожному з них: 

1. Загальна тривожність у школі - загальний емоційний стан дитини, пов'язаний з різними формами її включення в життя школи.

2. Переживання соціального стресу - емоційний стан дитини, на тлі якого розвиваються її соціальні контакти (передусім з однолітками).

3. Фрустрація потреби в досягненні успіху - несприятливий психічний фон, такий, що не дає змоги дитині розвинути власну потребу в успіху, досягненні високого результату тощо.

 

4. Страх самовираження - негативні емоційні переживання ситуацій, пов'язаних із потребою саморозкриття, подання себе іншим, демонстрації своїх можливостей.

5. Страх ситуації перевірки знань - негативне ставлення й переживання тривоги у ситуаціях перевірки (особливо публічної) знань, досягнень та можливостей.

6. Страх невідповідності очікуванням, оточення - орієнтація на значущість інших в оцінюванні своїх результатів, вчинків, думок, тривога з приводу оцінок, які дають навколишні, очікування негативного оцінювання.

7. Низька фізіологічна опірність стресові - особливості психофізіологічної організації, які знижують здатність дитини пристосовуватись до ситуацій стресового характеру, що підвищує ймовірність неадекватного, деструктивного реагування на тривожний чинник середовища.

 

8. Проблеми і страхи у стосунках з учителями - загальний негативний емоційний фон стосунків із дорослими у школі, що знижує успішність навчання дитини в школі.