Redfox Homeschool

6 способів навчити дитину навчатися самостійно

20 Тра 2021
Самостійність - не надздібності. Цей навик можна тренувати. Ми зробили підбірку рекомендацій про те, як допомогти дитині вчитися самостійно.
image

Спосіб 1. Дозвольте дитині самостійно обирати, що і як вивчати

 

 Щоб взяти на себе відповідальність за освіту, дитина повинна відчути себе головним учасником процесу. У будь-якій навчальній програмі повинен бути простір для самовираження.

 Завдання мудрых та люблячих батьків - підтримувати ініціативу школяра. Дозвольте йому самому обираии тему для доповіді або скласти список книг на літо. Прислухайтеся до дитини, якщо вона просить перевести її на домашнє навчання у дистанційну школу або, навпаки, хоче повернутися в традиційну школу.

 

Спосіб 2. Влаштовуйте дискусії

 

 Для побудови гармонійних відносин важливо обмінюватися з дітьми ідеями, обговорювати різні теми, як шкільної програми, так і життєві. Але не забувайте, що задаючи питання своїй дитині вы повинні відповідають на них самі.

 Щоб навчити школяра висловлювати і аргументувати свою думку, влаштовуйте дискусійні вечори. Для цього не потрібна якась спеціальна підготовка, обговорювати можна фільми, книги і навіть просто події тижня.   Головне - домовитися, що кожна думка підкріплюється аргументом - "чому я так вважаю" .

 

Спосіб 3. Навчіть школяра ставити цілі

 

 Дітям важливо розуміти, навіщо вони навчаються. Переконати школяра, що кожна його дія має сенс, можна за допомогою визначення мети.

 Наприклад, за допомогою методу SMART можна конкретизувати будь-яке завдання. SMART - це абревіатура з п'яти англійських слів: specific, measurable, attainable, relevant, time-bound. Це означає, що будь-яка мета повинна бути:

 

  •  конкретної (що саме потрібно зробити?);
  •  вимірної (як зрозуміти, що мета досягнута);
  •  досяжною (які ресурси є для досягнення мети?);
  •  доречною (наскільки мета значима зараз?);
  •  обмеженою за часом (в які терміни мета повинна бути досягнута?).

 Наприклад, якщо учень хоче отримати 11 балів по біології за семестр, то за принципами SMART його мета повинна звучати приблизно так: «Вирішити 10 контрольних робіт на позитивні оцінки - 10 -11 балів, до кінця семестру».

 

Спосіб 4. Тренуйте концентрацію уваги

 

 Концентрація уваги може знижуватися через недосипання, поганий апетит, втому і відволікаючих чинників, наприклад, розмов в сусідній кімнаті або працюючого телевізора.

 Для тренування уваги можна використовувати таблицю Шульте. Її можна роздрукувати або завантажити додаток на смартфон.

 Мета таблиці Шульте: дитині демонструються таблиці, в яких в хаотичному порядку розміщені числа, як правило, 15-25 чисел.   Важливо якомога швидше знайти в табличці всі числа в порядку зростання або ж, навпаки, спадання. Чим частіше людина тренується на таблицях – тим швидше вона з кожним разом виконує завдання.

 

Спосіб 5. Познайомте дитини з тайм-менеджментом

 

 Уміння розпоряджатися часом - ще один крок до самостійності. Замість того щоб контролювати кожен крок школяра - «Ти був на заняттях? Зробив домашку? » - навчіть його планувати.

 

Спосіб 6. Обмінятися ролями

 

 Щоб в чомусь добре розібратися, потрібно кого-небудь цьому навчити. Запропонуйте дитині зайняти роль вчителя і навчити вас чомусь новому. Це простий прийом, який при цьому дуже добре підвищує рівень самоконтролю і допомагає легше справлятися з невдачами.